9 червня день пам'яті Василя Барвінського | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
9 червня день пам'яті Василя Барвінського
9 червня день пам'яті Василя Барвінського
Згадуємо про видатного українського композитора, піаніста, диригента, педагога, музикознавця...
9 червня, понеділок
Поширити у Facebook

Згадуємо про видатного українського композитора, піаніста, диригента, педагога, музикознавця, зятя науковця Івана Пулюя, а ще - "ворога народу", який відбув 10 років мордовських таборів (1888-1963 рр.).


Протягом 25 років твори композитора були вилучені з концертів. Радянська влада робила все, щоб його забули. А відродження його імені почалося лише з 1989 р.
"Етично важливо повернути Барвінського. Це наш великий композитор, якого ми не знаємо. Як людина я просто зобов'язана щось зробити, аби цю музику ми почули, прийняли як свою. Нам просто відбили пам'ять, і ми повинні її повернути. Ноти творів по всьому світу збирали його учні. Знаходили в Аргентині, Америці.

Але велика частина втрачена. Третина чи половина не дійшла. Барвінський дещо сам згадав, коли повернувся з таборів.", - Наталя Половинка, актриса і співачка.

У 1970 р. прем'єру віолончельного концерту Барвінського, який він написав у таборі з думкою про сина-віолончеліста, виконали в Білому домі. У 1937 р. музика Барвінського звучала на перших спробах телетрансляції в Британії. У ХХ ст. він поширював славу України за кордоном.

Народився майбутній композитор в Тернополі. "Рід Барвінських - один з найдавніших в Україні, він подарував багатьох діячів української культури. Це була родина справжньої української інтелігенції, яка щодня тяжко працює для долі свого народу.", - Уляна Косменко, викладачка Львівського музичного фахового коледжу ім.С. Людкевича. Його прадід був ректором Львівського університету. Тато Василя Барвінського був видатним педагогом, впроваджував українську мову в школи, очолював державний секретаріат освіти і віросповідань ЗУНР, а мама була співачкою і піаністкою. Невдовзі після народження Василя родина переїхала до Львова.
Василь Барвінський закінчив Львівську консерваторію, потім вступив на юридичний факультет Львівського університету, але у 1907 р. виїхав до Праги для продовження музичної освіти. Навчався в Карловому університеті в Празі. Ще навчаючись, Василь Барвінський написав великий твір "Українська рапсодія". Був успішним піаністом, концертував, але як згадував: "Я, всупереч моїм первісним намірам залишитися в Празі, на бажання мого батька переїхав літом 15-го року до Львова". Працював на посаді директора і професора Вищого музичного інституту ім. М.Лисенка, керував хором товариства "Боян", виступав з концертами. У 1917 р. створив "Урочисту кантату" і кантату "Заповіт" на слова Т.Шевченка.

Василь Барвінський - автор увертюри до опери "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці", склав збірку 38 українських народних пісень для фортепіано, фортепіанну збірку колядок і щедрівок, популярну збірку з 20 дитячих п’єс. Створив кантату "Наша пісня, наша туга", працював над ораторією "Володимир Великий" (цей задум не було здійснено) і над обробкою народних пісень. і наспівів. Василь Барвінський був прекрасним піаністом. У Львові він часто виступав у лекціях-концертах і на радіо з бесідами про композиторів. У 1938 р. святкували ювілей композиторської діяльності В.Барвінського. З цієї нагоди відбулися концерти і радіопередачі з творів композитора. Від Вільного Українського Університету в Празі він отримав почесний диплом доктора.

Василь Барвінський 33 роки очолював спочатку музичний інститут, потім Львівську консерваторію.

За тиждень до 60-річного ювілею Василя Барвінського викликали до Києва і заарештували. У в’язниці катуваннями примусили підписати дозвіл на знищення усіх своїх творів. Що може бути страшніше для композитора. Він був нарізно з дружиною 10 років. Вони відбували покарання в сусідніх таборах. "Він сидів разом з Йосипом Сліпим. Вони були в одному бараку. Їх саджали навпроти і вони мусили терти цеглу об цеглу. Митрополит Йосип Сліпий і ректор консерваторії Василь Барвінський, вони сиділи в тих робах і там, на тому подвір’ї, мовчки терли цеглу. Єдина зустріч з дружиною була на засланні. Наглядач сказав, якщо вони будуть розмовляти, то тільки російською. І вони просто тих пів години мовчки трималися за руки.", - Уляна Косменко.

Після повернення із заслання в 1958 р. Василь Барвінський зосередився на тому, щоб відновити з пам’яті ті твори, рукописи яких попалили під час його арешту. Над цим він працював до самої смерті.

Помер Василь Барвінський 9 червня 1963 р. у Львові. Був реабілітований у 1964 р. завдяки багаторічним зусиллям львівських композиторів, зокрема Анатолія Кос-Анатольського.

"Якимось чудом, дивом деякі його твори від учнів, їх переписували від руки, вони знаходяться в різних куточках світу. Десь хтось в якихось своїх домашніх архівах сховав. І потроху вони повертаються.", - розповіла Роксоляна Пасічник, працівниця музею Соломії Крушельницької.










Інші:

Остап Лисенко - диригент, етнограф, музикознавець, педагог (140 років тому)
Як спів впливає на здоров'я?
Чому варто побачити балет "Норовлива донька" в Національній опері
Мирослав Скорик – геній, який прославив українську культуру!
Грав навіть у засланні: це композитор Барвінський, який пережив радянські табори
Музика незламності: гімн ВМС України отримав сучасне аранжування
Топ-10 молодих і перспективних акторів українського театру
Імена майбутнього української музики
Хор «Гомін» не очікував такого резонансу: мільйонні перегляди відео, розпродані квитки, додаткові концерти, турне Україною
Чому вагітним варто слухати класичну музику: науковці відповіли
«Симфонія перемоги». Як Бетховен і син гетьмана України перемогли Гітлера
Шляхами пам’яті: присвята Мирославу Скорику та Борису Лятошинському
Оперний співак, педагог, керівник театру «Музична драма», професор консерваторії
Дев'ять років тому в бою з російським агресором загинув соліст Паризької опери Василь Сліпак
Як П'ята симфонія Бетховена, присвячена українцю, стала символом перемоги
Тиха революція
9 червня день пам'яті Василя Барвінського
Консульство - філармонія: 20 років співпраці
"Зозулька" Соломії, або Трагічна доля Ганни Крушельницької
Дослідження виявило вплив музики на мозкові ритми людини
Випуск 2025: свято музики і таланту!
Легендарна "Мелодія" Мирослава Скорика має 20 версій і звучить на планеті кожні три дні
8 театральних прем'єр, які не можна пропустити в червні
Короткометражний фільм “ALONG THE LINES” увійшов до програми престижного TRIBECA FILM FESTIVAL
Яка зарплата у вчителя музики: що демонструє середній показник по країні
Батько Мирослава Скорика у 1939-му заробляв 500 злотих, а у 1941-му - 600 рублів
Видавництво "Родовід", "Танго для трьох"
Економіка дозвілля — скільки коштують квитки до кращих театрів ЄС
Актуальність опери у вічних питаннях
День пам’яті Дмитра Гнатюка
30-ліття «Віртуозів Львова»
Новий жанр у кіно: Анастасія Мамонтенко представляє «Маніфест духовного андеграунду»
Навіщо оркестру диригент: відповідь, яка здивує навіть меломанів
Міг навчати музики, але обрав бій за майбутнє без війни: чому вчитель обрав гармату замість класу
Дніпровський режисер поставив спектакль у Маріупольському театрі
Як у Львівському органному залі лікують душі музикою
100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
      © 2008-2025 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
11.jpg